بر اساس قوانین جامع کمیسیون اروپا متقاضیان ویزای شنیگن میبایست از کشور مقصد خودبرای دریافت وقت سفارت ویزای شینگن اقدام کنند و اگر در برنامه سفرخود به اروپا ، قصد بازدید از چند کشور متفاوت را دارند، باید از کشوری که بیشترین زمان اقامت را در آن خواهند داشت برای وقت سفارت ویزای شینگن اقدام نمایند.

برای درخواست ویزای شینگن برنامه سفر تعیین کننده سفارتی خواهد بود که متقاضی میبایست از طریق آن برای وقت سفارت اقدام نماید.اگر برای مثال قصد سفر به اتریش را دارید نمیتوانید از سفارت فرانسه برای وقت سفارت و دریافت ویزای شینگن اقدام نمایید،هرچند کشور فرانسه عضو اتحادیه اروپا و عضو پیمان شینگن باشد . یا حتی اگر در برنامه سفر 6 روزه خود علاوه بر اتریش میخواهید برای مثال 2 یا حتی 3 روز هم در فرانسه اقامت داشته باشید باز هم درخواست وقت سفارت ویزای شینگن بهتر است از طریق سفارت اتریش اقدام شود.

مراحل تعیین وقت سفارت ویزای شینگن

تعیین وقت سفارت شینگن یک راه دارد و آن هم بصورت آنلاین خواهد بود البته اتباع بسیاری از کشورها بدون نیاز به تعیین وقت سفارت برای ویزای شینگن به یکی از کنسولگریهای کشورهای اروپایی مراجعه کرده و درخواست ویزا می دهند اما بعنوان مثال برای ایرانیانی که اقامت آمریکا را دارند و هنوز سیتیزن نشده اند باید حتما پس از دریافت وقت سفارت از یکی از کشورهای عضو اتحادیه شینگن در تاریخ معین در سفارت حاضر شده و بعد از انگشت نگاری و ارائه مدارک لازم نسبت به اخذ ویزا اقدام نمایند.

درصورتیکه که در سالهای گذشته انگشت نگاری شده اید لازم نیست مجددا مراجعه حضوری داشته باشید و می توانید مدارک خود را با پست ارسال نمایید.

در زیر مراحل تعیین وقت سفارت برای ویزای شینگن از سفارت هلند (به عنوان نمونه) را بطور کامل شرح خواهیم داد

مراجعه به وب سایت VFS Global برای سفارت هلند

ساب منوی SCHEDULE AN APPOINTMENT یاتعیین وقت سفارت را انتخاب کنید

در این صفحه آدرس ایمیلی (netherlands@vfshelpline.com) در اختیار شما قرار می‌گیرد که با ارسال یک ایمیل تست، پاسخی خودکار برای شما ارسال خواهد شد که در آن می‌بایست اطلاعات مورد درخواست را تکمیل نمایید.

ارسال مجدد ایمیل به همراه تکمیل فرم مندرج در آن (تاریخ سفر، وقت سفارت مد نظر و ...)

در واقع با ارسال این ایمیل شما برای زمان مدنظر خود درخواست تعیین وقت سفارت برای ویزای شینگن کرده‌اید و تنها کاری که می‌بایست انجام دهید، انتظار برای پاسخ ایمیل از طرف سفارت هلند خواهد بود.

 

مدت زمان لازم جهت تعیین وقت سفارت برای ویزای شینگن

بر اساس اعلام وب سایت رسمی شینگن هیچ زمان مشخص برای مدت زمان لازم برای تعیین وقت سفارت برای ویزای شینگن وجود ندارد.بسته به سفارتی که از آن اقدام میکنید ، زمانی که برای تعیین وقت سفارت درخواست داده اید و برخی موارد دیگر ، مدت زمان لازم برای تعیین وقت سفارت برای ویزای شینگن متغیر خواهد بود.

نکته مهم  که میباست در اینجا به آن اشاره شود این است که حتما پیش از اقدام برای تعیین وقت سفارت ، مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن را تهیه و تکمیل کنید زیرا برای مثال ترجمه اسپانیایی مدارک متقاضیان خود به تنهایی 2 هفته بطول خواهد انجامید.                                                                                                                                                                                     

مدارک لازم جهت اخذ وقت سفارت ویزای شینگن

از آنجایی که تعیین وقت سفارت ویزای شینگن تنها از طریق آنلاین انجام می‌گیرد، تکمیل فرمی که از طریق ایمیل برای متقاضی ارسال می‌شود کفایت خواهد کرد. به بیان دیگر مدارک لازم جهت اخذ وقت سفارت برای ویزای شینگن، تکمیل اطلاعات درخواستی در همان ایمیلی است که از طریق دفتر VFS برای متقاضی ارسال و موارد زیر را شامل می‌شود:

اطلاعات هویتی شامل نام، تاریخ تولد، شماره پاسپورت و تاریخ انقضای پاسپورت

ملیت

جنسیت

شماره تماس

تاریخ سفر

تاریخ مطلوب برای وقت سفارت شینگن

نوع ویزا

مقصد اصلی در اروپا

تایید وقت سفارت برای ویزای شینگن از طریق ایمیل به متقاضی اعلام می‌شود. وقت سفارت تعیین شده قابل تغییر و یا کنسلی نیست و در صورت حضور نیافتن متقاضی در روز مقرر، نیاز به تکرار مراحل فوق خواهد بود. در روز انگشت نگاری و تحویل مدارک، متقاضی می‌بایست‌ کپی نامه تایید وقت سفارت را به همراه داشته باشد.
منبع: 247kite.com